50 let starý matematický rekord překonaný! Pomocí umělé inteligence; nový rekord padl o týden později.

By Daniel
17. 10. 2022

Minulý týden společnost DeepMind oznámila, že objevila efektivnější způsob násobení matic a překonala 50 let starý rekord. Tento týden dva rakouští výzkumníci z Univerzity Johannese Keplera v Linci tvrdí, že tento nový rekord překonali o jeden krok. Informuje o tom server Ars Technica:

 

V roce 1969 německý matematik Volker Strassen objevil dosud nejlepší algoritmus pro násobení matic 4x4, který snižuje počet kroků nutných k provedení maticového výpočtu. Například vynásobení dvou matic 4x4 tradiční školní metodou by zabralo 64 násobení, zatímco Strassenův algoritmus dokáže stejný výkon provést za 49 násobení. Pomocí neuronové sítě nazvané AlphaTensor objevila společnost DeepMind způsob, jak tento počet snížit na 47 násobení, a její výzkumníci o tomto úspěchu minulý týden publikovali článek v časopise Nature.

 

Aby společnost DeepMind objevila efektivnější algoritmy pro matematiku matic, nastavila problém, jako hru pro jednoho hráče. Podrobněji se o tomto postupu společnost rozepsala minulý týden v příspěvku na blogu. Společnost DeepMind pak AlphaTensor pomocí posilovacího učení vycvičila k hraní této fiktivní matematické hry - podobně jako se AlphaGo naučil hrát hru Go - a ten se postupně v průběhu času zlepšoval. Nakonec znovu objevil Strassenovu práci a práci dalších lidských matematiků a pak je podle DeepMind překonal. Ve složitějším příkladu AlphaTensor objevil nový způsob, jak provést násobení matice 5x5 v 96 krocích (oproti 98 u starší metody).

 

Tento týden Manuel Kauers a Jakob Moosbauer z Univerzity Johannese Keplera v rakouském Linci publikovali článek, ve kterém tvrdí, že tento počet snížili o jeden, tedy na 95 násobení. Není náhodou, že tento zřejmě rekordní nový algoritmus přišel tak rychle, protože navázal na práci společnosti DeepMind. Kauers a Moosbauer ve svém článku píší: "Toto řešení bylo získáno ze schématu [výzkumníků z DeepMind] použitím posloupnosti transformací, které vedly ke schématu, z něhož bylo možné eliminovat jedno násobení."

Please follow and like us:

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

Nejčtenější články

Meta odhaluje AI chatbota s umělou inteligencí, který vypadá přesně jako Kendall Jenner

13. 10. 2023

Spor o autorská práva: Spisovatelé žalují tvůrce ChatGPT

25. 9. 2023

Interview s umělou inteligencí

15. 7. 2023

BARD umělá inteligence od googlu v češtině

13. 7. 2023

Dokument: Nepoznané: Roboti zabijáci

10. 7. 2023

Kategorie

Kontakt: AI.umela.inteligence@gmail.com
Provozovatel: 404.cz s.r.o

Web UmalaInteligence.cz nabízí přehledně novinky ze světa umělé inteligence, technologií a nástrojů AI. Praktické příklady využití umělé inteligence v každodenní provozu v každém oboru. Tipy: Jak efektivně využít AI v podnikání a při studiu. Přehled firem působících v oblasti umělé inteligence.
Copyright © 2024 www.umelainteligence.cz Všechna práva vyhrazena. Stránku vytvořilo  404.cz.