Expres FM nasazuje do živého vysílání umělou inteligenci

By Umělá Inteligence
22. 6. 2023

Rádio Expres FM, patřící do Seznam.cz, přichází s novinkou - umělou inteligencí Hacsiko, která bude moderovat noční vysílání. Hlas Hacsiko je syntetický a byl vytvořen na základě propůjčeného hlasu moderátorky Báry Hacsi. I když se jedná o umělou inteligenci, posluchači ji poznají díky jinglům a oznámením, které upozorňují na fakt, že vstupy zpracovala AI. Hacsiko bude zodpovědná za komentování dění ve světě i odehraných písních v nočním vysílání. Projekt Hacsiko začal tým Seznam Zpráv vyvíjet v březnu a technologie umožňuje definovat rysy osobnosti syntetické moderátorky. Všechny obsahy jsou vybírány z obsahových služeb Seznam.cz a kontroluje je dramaturg rádia. Celý proces má svůj specifický zvukový podkres a Hacsiko mluví do intra hudebních skladeb jako klasičtí moderátoři Expres FM.

Seznamte se s Hacsiko

Expres FM nasazuje do živého vysílání umělou inteligenci. Komentování dění ve světě i prozrazování detailů k odehraným písním. To je běžná rutina moderátorů rádií. Na Expres FM se ale této činnosti nově ujme umělá inteligence Hacsiko, posluchači si ji budou moci naladit v nočním vysílání.

Rádio Expres FM, patřící do portfolia společnosti Seznam.cz, zařazuje do svého živého vysílání AI jako první tuzemská soukromá stanice.

Už samotný název Hacsiko vlastně napovídá, jak syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí vznikl. Propůjčila mu ho skutečná moderátorka Bára Hacsi, kterou mohou posluchači tohoto rádia znát z Ranního klubu Expres FM.

Přestože Hacsiko bude mít na starosti noční vysílání, poprvé ji v éteru mohli posluchači slyšet už ve středu v hlavním denním čase od 10 do 11 hodin.

Umělou inteligenci lidé poznají

Její vystoupení poznají posluchači díky jinglům a oznámení před a po konci vysílání, které upozorňuje na fakt, že vstupy zpracovala umělá inteligence. V nočním vysílání bude mít Hacsiko na starosti totož jako její lidští kolegové, tedy komentovat dění ve světě i odehrané písně.

„S Hacsiko plánujeme pravidelné noční vysílání, které jsme doposud pokrývali jen hudbou. Čeká nás samozřejmě dlouhá fáze učení a vylepšování, současný hlas je jen první skromnou verzí toho, co vše bude jednou možné. Ale již teď máme rozpracovaných několik dalších hlasových modelů pro další využití AI v obsahu,“ podotkl Jiří Špaček, zástupce ředitele pro rozvoj zpravodajství a rádií v Seznamu, který má projekt Hasciko na starosti.

„AI technologie nám umožní nahrazovat nekreativní složky vysílání, a to především tam, kde alespoň prozatím není třeba tolik složitých rozhodnutí nebo procesů. A zároveň nám může pomoci v moderní personalizaci rádiových stanic v mobilních a online verzích, což je směr, na který se chceme hodně soustředit,“ říká Pierre Beneš, manažer rozvoje rádií Seznamu.

Práce začaly už v březnu

Na projektu syntetického hlasu začal tým Seznam Zpráv pracovat letos v březnu. „Právě rychlost, s jakou se náš tým dokáže pohybovat, dokonale demonstruje potenciál umělé inteligence,“ prohlásil Jakub Unger, ředitel divize Zpravodajství a rádií v Seznamu.

„Nechceme AI v obsahu využívat, aby nahradila kreativitu lidí. Máme to štěstí, že pro nás pracují ti nejlepší novináři, editoři a moderátoři. AI v obsahu ale rozšiřuje naše kapacity, začneme efektivně vytvářet nadstavby, v případě rádií třeba regionální nebo zájmové ‚klony‘ vysílání. Kvalitní a originální obsahy, které vznikají v redakcích Seznam Zpráv, se začnou postupně šířit i syntetickým hlasem,“ doplnil Unger.

Zdůraznil, že při využívání AI se lidé v Seznamu řídí dříve vydaným kodexem

Jak Hacsiko technicky funguje

Dramaturgii vysílání syntetického hlasu lze nastavit plně automaticky, v rádiu Expres FM však příprava bloků probíhá pod dohledem člověka. Při prototypování možností hlasu Hacsiko testuje tým i automatické generování textů, v první fázi systém GPT-4 od společnosti Open AI.

Moderátorské vstupy Hacsiko jsou definovány sadou příkazů, mezi které patří například cílová skupina, zájmy posluchačů, délka vstupu či jazykový styl. Technologie umožňuje rovněž definovat, jaké osobnostní rysy má projev syntetické moderátorky mít.

Důvěryhodnost zdrojů zaručuje výběr obsahů výhradně z obsahových služeb Seznam.cz (Seznam Zprávy, Proženy.cz, Garáž.cz či Expresfm.cz). Vygenerované scénáře následně kontroluje dramaturg rádia, který finální vstupy zadá do generátoru syntetického hlasu.

Vytvořený audio výstup opět zkontroluje, až poté smí moderátorka Hacsiko do vysílání. Celý vstup má ve vysílání svůj specifický zvukový podkres, Hacsiko mluví do intra hudebních skladeb tak, jako to dělají klasičtí moderátoři Expres FM.

Please follow and like us:

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

Nejčtenější články

Meta odhaluje AI chatbota s umělou inteligencí, který vypadá přesně jako Kendall Jenner

13. 10. 2023

Spor o autorská práva: Spisovatelé žalují tvůrce ChatGPT

25. 9. 2023

Interview s umělou inteligencí

15. 7. 2023

BARD umělá inteligence od googlu v češtině

13. 7. 2023

Dokument: Nepoznané: Roboti zabijáci

10. 7. 2023

Kategorie

Kontakt: AI.umela.inteligence@gmail.com

Web UmalaInteligence.cz nabízí přehledně novinky ze světa umělé inteligence, technologií a nástrojů AI. Praktické příklady využití umělé inteligence v každodenní provozu v každém oboru. Tipy: Jak efektivně využít AI v podnikání a při studiu. Přehled firem působících v oblasti umělé inteligence.
Copyright © 2023 www.umelainteligence.cz Všechna práva vyhrazena. Stránku vytvořilo  404.cz.