Obsah tvořený umělou inteligencí bude označen, požaduje EK

By Umelainteligence
12. 6. 2023

Velké internetové platformy by měly začít označovat obsah tvořený umělou inteligencí (AI), aby uživatelé na první pohled poznali, že nejde o lidské dílo. Vyzvala je k tomu Evropská komise (EK), která si od tohoto kroku slibuje, že se jí podaří omezit šíření dezinformací. Informovala o tom v pondělí místopředsedkyně Komise Věra Jourová před jednáním se zástupci desítek internetových firem.

O tom, že je potřeba zkrotit umělou inteligenci jasnými pravidly, informovala Evropská unie (EU) již minulý týden. Unie sice už pracuje na komplexním regulačním systému pro oblast AI, ale ten bude nejprve muset projít legislativním procesem, což může trvat klidně další tři roky.

Proto by měl být na našem kontinentu ještě předtím zaveden soubor pravidel, k jehož dodržování by se velké firmy dobrovolně zavázaly. Podobně to už nyní funguje v případě unijního kodexu pro boj proti dezinformacím, jak připomněla agentura Reuters. K tomuto kodexu se připojily v minulosti firmy jako Google, Microsoft, majitel Facebooku Meta, TikTok či český Seznam.

„Signatáři, kteří provozují služby s potenciálem šířit dezinformace vytvářené AI, by měli zavést technologie umožňující rozpoznávat takový obsah a jasně ho pro uživatele označovat,“ komentovala vytvoření nového kodexu pro umělou inteligenci Jourová.

Ta zároveň zdůraznila, že s komisařem pro jednotný trh Thierrym Bretonem bude po velkých internetových platformách požadovat, aby novému požadavku vyhověly ihned.

Na pravidla tlačí také USA

Tlak ze strany EU – a zároveň i USA – přichází v době, kdy se množí obavy z toho, že by se umělá inteligence mohla vymknout kontrole. Server BBC v úterý informoval, že desítky akademiků, expertů a podnikatelů podepsaly prohlášení, ve kterém požadují „zmírnění rizika vyhynutí v důsledku umělé inteligence“.

Problematika umělé inteligence byla jedním z hlavních témat na zasedání evropsko-americké Rady pro obchod a technologie (TTC) ve Švédsku v minulém týdnu. Obě mocnosti totiž následně vydaly společné prohlášení: „EU a USA sdílejí společný názor, že technologie v oblasti umělé inteligence přinášejí velké příležitosti, ale představují rovněž rizika pro naši společnost.“

Americký ministr zahraničí Antony Blinken následně doplnil, že diskuze o umělé inteligenci byla s evropskými kolegy „intenzivní a produktivní“. „USA a EU by měly sehrát důležitou roli při vytváření dobrovolného souboru pravidel pro AI, který by následně mohly využít i další země s podobným smýšlením,“ prohlásil Blinken.

Please follow and like us:

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

Nejčtenější články

Meta odhaluje AI chatbota s umělou inteligencí, který vypadá přesně jako Kendall Jenner

13. 10. 2023

Spor o autorská práva: Spisovatelé žalují tvůrce ChatGPT

25. 9. 2023

Interview s umělou inteligencí

15. 7. 2023

BARD umělá inteligence od googlu v češtině

13. 7. 2023

Dokument: Nepoznané: Roboti zabijáci

10. 7. 2023

Kategorie

Kontakt: AI.umela.inteligence@gmail.com
Provozovatel: 404.cz s.r.o

Web UmalaInteligence.cz nabízí přehledně novinky ze světa umělé inteligence, technologií a nástrojů AI. Praktické příklady využití umělé inteligence v každodenní provozu v každém oboru. Tipy: Jak efektivně využít AI v podnikání a při studiu. Přehled firem působících v oblasti umělé inteligence.
Copyright © 2024 www.umelainteligence.cz Všechna práva vyhrazena. Stránku vytvořilo  404.cz.