„Odvrácená tvář umělé inteligence převažuje.“ Vnitro staví speciální tým

By Umělá Inteligence
15. 6. 2023

S vývojem umělé inteligence (AI) se začínají vyvíjet i nová nebezpečí. Videa, obrázky a další obsah generovaný stroji se stávají čím dál více podobné těm skutečným a jsou tudíž rozšiřovány bez jakýchkoliv omezení. Objevují se tak nové možnosti šíření dezinformací, ovlivňování veřejného mínění, či dokonce manipulace s cenami na akciovém trhu. Mnozí odborníci rovněž hovoří o možnosti zneužití AI pro ovlivňování voleb. Aby se před těmito novými hrozbami chránil, začal se i český stát připravovat.

Na Ministerstvu vnitra vznikla speciální skupina složená z odborníků, jejímž úkolem je identifikovat hrozby, které s rozvojem AI přicházejí. Pracovní skupinu povede Jan Paďourek, který má bohaté zkušenosti jako zpravodajec a náměstek ředitele české rozvědky. Evropský parlament také reagoval na nebezpečí AI a schválil první regulaci této technologie na světě. Podle této regulace musí být produkty AI označeny tak, aby bylo zřejmé, že se jedná o výtvor umělé inteligence. V případě AI se stává realitou to, co bylo do nedávné doby jen v rámci sci-fi literatury – a proto se ke kybernetické bezpečnosti i v České republice scházejí experti. Cílem je definovat hrozby spojené s rozvojem technologie a najít způsoby, jak bezpečnost v této oblasti zajistit. Umělá inteligence má potenciál pomoci lidstvu, ale současně je nutné stanovit jasné hranice, aby se zabránilo možnosti zneužití technologií. Umělou inteligenci je tak nutné vnímat jako nástroj pro lidstvo a používat ji s uvážením i v oblasti bezpečnosti.","V nepředstavitelně rychlem tempu se dotahujeme k době, kdy obrázky, videa a negativní sdělení produkované umělou inteligencí (AI) budou téměř nemožné rozeznat od reálných informací. A není brzy navíc, kdy tyto informace budou šířeny po internetu bez kontroly, vyvolávat paniku a destabilizovat celé společnosti. Tyto ohrožení se odrážejí i v politice, kde by AI mohlo ovlivnit volby a zpochybnit jejich výsledek. Česká republika si uvědomuje rychlé tempo, jakým se tato technologie vyvíjí a snaží se připravit na to možná největší bezpečnostní a technologické ohrožení všech dob.

Experti na kybernetickou bezpečnost, stejně jako právní specialisté na bezpečnost se scházejí na Ministerstvu vnitra, aby vytvořili skupinu, která by se vývojem AI zabývala. Vedoucím této skupiny je dlouholetý český zpravodaj Jan Paďourek. Pod jeho vedením má tato pracovní skupina definovat, jak hrozby způsobené umělou inteligencí mohou českému státu a jeho obyvatelům hrozit, ale také jak využít technologie k posílení bezpečnosti. V této souvislosti Evropský parlament schválil novou a zásadní formu regulace vznikající technologie. Poté, co se shodl na první regulaci tohoto druhu na světě, stanovil klíčový bod zakotvený v povinnosti označovat produkty s touto technologií tak, aby bylo zřejmé, že se jedná o umělou inteligenci. Není pochyb o tom, že umělá inteligence je jedním z nejrevolučnějších vynálezů dosavadní historie. Je však nutné najít hranice pro to, jak může pomáhat lidstvu, a zároveň musí existovat mechanismus kontroly zneužití této technologie nebo jiných druhů útoků, aby byli občané chráněni absolutní bezpečností. V budoucnu by mohla dokonce AI čelit zkušebnímu testu společnosti, který by mohl přinést několik odpovědí a cest k řešení, jak se vyrovnat s rychle se stávajícím rozvojem této neuvěřitelné technologie.

Please follow and like us:

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

Nejčtenější články

Meta odhaluje AI chatbota s umělou inteligencí, který vypadá přesně jako Kendall Jenner

13. 10. 2023

Spor o autorská práva: Spisovatelé žalují tvůrce ChatGPT

25. 9. 2023

Interview s umělou inteligencí

15. 7. 2023

BARD umělá inteligence od googlu v češtině

13. 7. 2023

Dokument: Nepoznané: Roboti zabijáci

10. 7. 2023

Kategorie

Kontakt: AI.umela.inteligence@gmail.com
Provozovatel: 404.cz s.r.o

Web UmalaInteligence.cz nabízí přehledně novinky ze světa umělé inteligence, technologií a nástrojů AI. Praktické příklady využití umělé inteligence v každodenní provozu v každém oboru. Tipy: Jak efektivně využít AI v podnikání a při studiu. Přehled firem působících v oblasti umělé inteligence.
Copyright © 2024 www.umelainteligence.cz Všechna práva vyhrazena. Stránku vytvořilo  404.cz.