Spor o autorská práva: Spisovatelé žalují tvůrce ChatGPT

By Umelainteligence
25. 9. 2023

Prominentní američtí spisovatelé žalují tvůrce ChatGPT za porušení autorských práv

Sdružení autorů (Authors Guild) a skupina 17 prominentních amerických spisovatelů podali žalobu na společnost OpenAI, která stojí za umělou inteligencí ChatGPT. Žalobce tvrdí, že společnost OpenAI porušila jejich autorská práva tím, že použila jejich díla k trénování ChatGPT.

Mezi žalobcemi jsou například George R. R. Martin, autor fantasy série Písně ledu a ohně, John Grisham, autor populárních románů z právního prostředí, nebo Jodi Picoultová, autorka oceňovaných titulů Až na konec všech dní nebo Čas odejít.

Žalobce tvrdí, že ChatGPT je generován na základě údajů, které obsahují jejich díla. Tyto údaje zahrnují knihy, články, blogy a další texty. Žalobce tvrdí, že ChatGPT kopíruje větnou strukturu, hlas, vyprávěcí postupy a kontext z těchto děl.

Žalobce požadují od společnosti OpenAI finanční odškodnění a znemožnění dalšího používání jejich děl k trénování ChatGPT.

Další žaloba na Meta Platforms

Už v minulém týdnu podali jinou žalobu společně dramatik David Henry Hwang a spisovatelé Matthew Klam, Rachel Louise Snyderová a Ayelet Waldmanová. Ta však směřuje na společnost Meta Platforms, která stejným způsobem trénuje své modely umělé inteligence.

Žalobce tvrdí, že společnost Meta Platforms porušila jejich autorská práva tím, že použila jejich díla k trénování modelu Llama 2. Tento model je podobný ChatGPT a je nabízen veřejnosti pod otevřenou licencí.

Žalobce požadují od společnosti Meta Platforms finanční odškodnění a znemožnění dalšího používání jejich děl k trénování modelu Llama 2.

Důsledky žalob

Žalby proti společnostem OpenAI a Meta Platforms jsou významným testem toho, jak budou soudy v budoucnu posuzovat používání umělé inteligence v oblasti autorského práva. Pokud budou žaloby úspěšné, mohlo by to vést k významným změnám v tom, jak jsou generované texty a další kreativní díla chráněna autorským právem.

Změny v trénování umělé inteligence

Žalby mohou také vést k tomu, že společnosti, které vyvíjejí umělou inteligenci, budou muset změnit způsob, jakým trénují své modely. Mohou například začít používat větší množství vlastních dat, která nebudou obsahovat díla chráněná autorským právem.

Žalby proti společnostem OpenAI a Meta Platforms jsou významným vývojem v oblasti autorského práva. Jejich výsledek může mít dalekosáhlé důsledky pro vývoj umělé inteligence a její využívání v kreativních oborech.

Please follow and like us:

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

Nejčtenější články

Meta odhaluje AI chatbota s umělou inteligencí, který vypadá přesně jako Kendall Jenner

13. 10. 2023

Spor o autorská práva: Spisovatelé žalují tvůrce ChatGPT

25. 9. 2023

Interview s umělou inteligencí

15. 7. 2023

BARD umělá inteligence od googlu v češtině

13. 7. 2023

Dokument: Nepoznané: Roboti zabijáci

10. 7. 2023

Kategorie

Kontakt: AI.umela.inteligence@gmail.com
Provozovatel: 404.cz s.r.o

Web UmalaInteligence.cz nabízí přehledně novinky ze světa umělé inteligence, technologií a nástrojů AI. Praktické příklady využití umělé inteligence v každodenní provozu v každém oboru. Tipy: Jak efektivně využít AI v podnikání a při studiu. Přehled firem působících v oblasti umělé inteligence.
Copyright © 2024 www.umelainteligence.cz Všechna práva vyhrazena. Stránku vytvořilo  404.cz.