Umělá inteligence ve zdravotnictví

By lamas525
10. 10. 2022

Prediktivní analytika k ověření nutnosti operace. 

Někdy se setkáváme s pacienty, kteří tvrdí, že podstoupili zbytečnou operaci, protože jim chyběla přesnější predikce. Umělá inteligence naštěstí mění osud těchto zatěžujících rizik a operací, kterým se lze vyhnout. Pomocí umělé inteligence a prediktivní analýzy mohou zdravotníci určit, zda pacient potřebuje operaci. Technologie pomůže lékařům vyhodnotit, zda je operace skutečně nutná, nebo zda existuje alternativa s mnohem menším rizikem.  

 

Strojové učení k diagnostice infekčních onemocnění 

V uplynulém roce a půl si lékaři stěžovali, pokud vláda znala dopad a vliv koronaviru, měla okamžitě přijmout opatření k jeho potlačení. Opakovaně slýcháme tvrzení, že "nikdo si nebyl vědom závažnosti Covidu-19". Proto by se k odhalení budoucích pandemií mohla využít umělá inteligence a další převratné technologie. Strojové učení a velké objemy dat mohou pomoci změnit způsob diagnostiky infekčních onemocnění. Pomocí vlastní databáze a algoritmů strojového učení ML(Machine Learning) mohou lékaři provádět genetické testy, aby zjistili, zda je nemoc infekční.  

 

Zdravotnické aplikace jako lékařští asistenti 

Kromě samotných lékařských služeb v nemocnicích a zdravotnických centrech pomáhá umělá inteligence pacientům v jejich každodenní péči. Ať už doma, nebo na pracovišti. V obchodech App Store a Play Store, kvete obrovské množství zdravotnických aplikací, které by mohly sledovat zdravotní stav pacienta. Zdravotnické aplikace využívající technologii hlasových asistentů indikují pacientům užívání léků a kontrolují jejich zdravotní výkonnost. Zasílají upozornění, vzdělávací materiály, aby pacienti byli neustále v obraze o péči jejich zdraví.

 

Nositelná zařízení poháněná umělou inteligencí, která sledují zdravotní stav 

Většinou následné kontroly pro zjištění zdravotního stavu jsou velmi důležité. Bohužel, my lidé jsme ve sledování svého zdravotního stavu nedbalí. Některá zdravotnická zařízení nabízejí následné kontroly, nebo služby životního koučinku, které jsou drahé. Nositelná zařízení poháněná umělou inteligencí však mohou pacientům pomoci při sledování jejich zdravotních problémů. Když například pacient nosí hodinky poháněné umělou inteligencí, zařízení v reálném čase zaznamenává jeho zdravotní údaje. A poskytuje mu návrhy ohledně potřebných léků, cvičení, aktivit a dokonce i návyků, které by mu mohli pomoci zlepšit zdravý a fyzickou kondici.

 

Včasné odhalení demence 

Demence je považovaná za nákladné onemocnění. Závažné stavy demence stojí pacienty na celém světě až 500 miliard dolarů. Při včasném předvídání mohou pacienti uniknout strašidelným výdajům a ušetřit až 118 000 amerických dolarů. Naštěstí, včasné odhalení demence je možné díky umělé inteligenci. Citlivý diagnostický nástroj dokáže porovnat způsob, jakým pacienti odpovídají na otázky. Ověřit jejich přesnost, rychlost a vlastnosti obrazu. Nástroj dokáže i říci, zda je u nich pravděpodobné, že demencí onemocní, či nikoliv. 

 

Inteligentní roboti v chirurgii

Vzhledem k rostoucí celosvětové populaci a poptávce po lékařích jsou robotičtí chirurgové nezbytností 21. století. Kromě toho, že nahrazují lidské chirurgy, mohou ve většině případů pracovat lépe. Chirurgické zákroky vyžadují maximální trpělivost, přesnost a zručnost chirurgů neochabuje, ani když operují hodiny, bez přestávky. Robotičtí asistenti mohou při operacích pomoci chirurgovi dosáhnout nové úrovně přesnosti i při těch nejmenších pohybech. 

 

Umělá inteligence při objevování a výrobě léků 

Objevování léků a vakcín je velmi zdlouhavý proces. Obecně trvá 10 až 12 let, než farmaceutická společnost objeví vakcínu, nebo lék, který je účinný pro lidi. Pandemie Covid-19 urychlila potřebu objevu vakcíny. Farmaceutické společnosti po celém světě využily umělou inteligenci, zejména technologii strojového učení, aby odhalily správné základní složky, které by mohly dobře fungovat při vytváření imunity proti viru. K urychlení procesu zkoušení, použily datovou analytiku. 

 

Převod nestrukturovaných poznámek lékařů pomocí NLP 

Ať už s tím souhlasíte, nebo ne. Poznámky lékařů jsou ve většině případů k nepoznání. Jsou však důležité pro diagnostické a sledovací účely. Definují zdravotní stav pacienta, zlepšení, či zhoršení situace atp. Zpracování přirozeného jazyka(native language), dokáže odemknout nestrukturovaná data přímo z poznámek lékaře a převést je na data strukturovaná. To pomáhá snížit počet chyb a urychlit přenos informací. 

 

Analýza obrazu pro lékařskou diagnostiku

I dobře vyškolený a zkušený fyzik může v lékařské diagnostice něco přehlédnout. Pomocí analýzy obrazu, mohou lékaři získat pomoc technologie pro analýzu lékařských snímků, jako jsou magnetická rezonance, rentgenové snímky a CT. Technologie může i poskytnout zpětnou vazbu, co lidským očím uniká.

 

Automatizace administrativních úkonů 

Zdravotnická zařízení jsou velkým centrem dat. Denně přichází a odchází pacienti. Přestože mnozí z nich nepotřebují následné kontroly, je povinností zdravotnich pracovníků vést záznamy o zdravotních údajích pacientů. Využívají umělou inteligenci k automatizaci administrativních úkonů. Očekává se, že nasazením UI při automatizaci administrativních úkonů mohou zdravotnická zařízení ušetřit až 18 miliard dolarů. Stroje pomáhají lékařům a zdravotním sestrám ušetřit čas při pracovních úkonech. 

Please follow and like us:

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

Nejčtenější články

Meta odhaluje AI chatbota s umělou inteligencí, který vypadá přesně jako Kendall Jenner

13. 10. 2023

Spor o autorská práva: Spisovatelé žalují tvůrce ChatGPT

25. 9. 2023

Interview s umělou inteligencí

15. 7. 2023

BARD umělá inteligence od googlu v češtině

13. 7. 2023

Dokument: Nepoznané: Roboti zabijáci

10. 7. 2023

Kategorie

Kontakt: AI.umela.inteligence@gmail.com
Provozovatel: 404.cz s.r.o

Web UmalaInteligence.cz nabízí přehledně novinky ze světa umělé inteligence, technologií a nástrojů AI. Praktické příklady využití umělé inteligence v každodenní provozu v každém oboru. Tipy: Jak efektivně využít AI v podnikání a při studiu. Přehled firem působících v oblasti umělé inteligence.
Copyright © 2024 www.umelainteligence.cz Všechna práva vyhrazena. Stránku vytvořilo  404.cz.