Umělá inteligence mění požadavky na dovednosti pro studium i práci

By Umelainteligence
7. 6. 2023

Umělá inteligence (AI) má významný vliv na pracovní trh a už dnes ovlivňuje i vývoj některých studijních oborů. Shodli se na tom experti oslovení ČTK. Rozvoj AI podle nich povede ke změně požadavků na dovednosti zaměstnanců, ke zefektivnění pracovních procesů a k inovacím téměř ve všech odvětvích. České školství podle odborníků dovednosti pro práci s AI většinou zatím efektivně nerozvíjí.

Mezi obory s výhledem na nadprůměrné přijetí AI a zároveň s nejvyšší potřebou vzdělávání ve využití umělé inteligence patří podle studie Světového ekonomického fóra „The Future of Jobs Report 2023“ informační technologie, finanční služby a kapitálové trhy, telekomunikace, vzdělávání a zdravotní a sociální péče.

„Na opačném konci škály je podle této studie například zemědělství. Já se ale domnívám, že nasazení AI v této oblasti bude větší, než se obecně předpokládá. Zde však půjde spíš o autonomnější systémy,“ řekl člen investičního výboru fondu LOOK AI Ventures a expert na AI Martin Dostál.

Téměř čtvrtina českých firem se podle HR stratéga start-upu Sloneek Milana Rataje už nyní pokouší pracovat s umělou inteligencí (AI) pravidelně, 40 procent očekává, že se AI stane běžnou součástí jejich procesů do konce příštího roku. Jednotky procent z nich uvažují o vypsání samostatných pozic, které by se AI ve firmách zabývaly, doplnil.

Pokud firmy budou chtít využívat umělou inteligenci, budou podle něj u pracovníků v daných pozicích vyžadovat výrazně více všeobecný přehled, kritické myšlení a mediální a informační vzdělanost. To jsou dovednosti, které podle odborníků český vzdělávací systém většinou stále ještě účinně nerozvíjí.

V jednotlivých oborech pak stoupne zájem o profesní znalosti a praxi, protože zkušenosti dokážou zajistit dostatečný nadhled, který je v případě práce s AI potřeba, míní Rataj.

Vznik nových pozic

Jak upozornil, budou vznikat i samostatné nové pozice. Jako příklad uvedl pozici ‚prompt engineer‘, která bude ladit způsob, jakým se AI zadává práce, nebo pozici analytik AI výstupů. Ten by měl hodnotit, zda se zadání pro AI zpracovávají efektivně.

Nejrozšířenější pozicí pak budou pravděpodobně manažeři, kteří se budou zabývat zaváděním AI procesů napříč celou firmou, řekl Rataj.

Zuzana Kubíková ze společnosti RSM poukázala na dopady využívání AI, které se budou týkat především kancelářských pracovních pozic včetně těch kreativních, a budou vycházet z aktuálních možností nástrojů, jako je např. ChatGPT. U tohoto typu AI bude okamžitý dopad v podstatě na všechny pozice, řekla.

„V některých případech už můžeme vidět, jak v administrativních službách, marketingu nebo zpracování dat AI plně nahrazuje lidskou práci a přináší úsporu na úrovni několika platů měsíčně,“ uvedla.

„Pokud nástroje zůstanou široce dostupné, tedy zdarma nebo za velice mírný poplatek, mají šanci zefektivnit práci napříč odvětvími. Z prvních pozorování se bavíme až o potenciálních desítkách procent úspory člověkohodin měsíčně,“ uzavřela.

Please follow and like us:

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

Nejčtenější články

Meta odhaluje AI chatbota s umělou inteligencí, který vypadá přesně jako Kendall Jenner

13. 10. 2023

Spor o autorská práva: Spisovatelé žalují tvůrce ChatGPT

25. 9. 2023

Interview s umělou inteligencí

15. 7. 2023

BARD umělá inteligence od googlu v češtině

13. 7. 2023

Dokument: Nepoznané: Roboti zabijáci

10. 7. 2023

Kategorie

Kontakt: AI.umela.inteligence@gmail.com
Provozovatel: 404.cz s.r.o

Web UmalaInteligence.cz nabízí přehledně novinky ze světa umělé inteligence, technologií a nástrojů AI. Praktické příklady využití umělé inteligence v každodenní provozu v každém oboru. Tipy: Jak efektivně využít AI v podnikání a při studiu. Přehled firem působících v oblasti umělé inteligence.
Copyright © 2024 www.umelainteligence.cz Všechna práva vyhrazena. Stránku vytvořilo  404.cz.