Umělá inteligence porazila nejlepší fotografy

By Umelainteligence
18. 4. 2023

Letošní vyhlášení vítězů prestižní soutěže Sony World Photography Awards 2023 zastínil skandál. Ukázalo se totiž, že profesionální fotografy porazila v jedné kategorii umělá inteligence. A co je možná ještě horší, před přiznáním vítězného autora si toho vlastně nikdo nevšiml. Organizátoři soutěže teď dělají, jako by se nic nestalo.

Snímek zvaný Electrician

Snímek zvaný Electrician

Německý fotograf Boris Eldagsen ovládl kategorii Kreativní fotografie s obrázkem zvaným Electrician. Ten zachycuje dvě ženy ve stylu černobílých momentek, které se tvořily v první polovině minulého století.

Snad jedinou vadou na kráse je fakt, že tento snímek byl vytvořen umělou inteligencí.

„Jsem velmi rád, že jsem vyhrál kreativní kategorii Sony World Photography Awards 2023. Fotografuji od roku 1989, fotomediálním umělcem jsem od roku 2000. Po dvou desetiletích fotografování se mé umělecké zaměření přesunulo na zkoumání kreativních možností generátorů umělé inteligence,“ přiznal po získání ocenění Eldagsen.

„Práce, kterou si porota vybrala, je výsledkem komplexní souhry rychlého inženýrství a malby, která čerpá z mých bohatých fotografických znalostí. Spolupráce s generátory obrázků umělé inteligence je pro mě spolutvorbou, ve které jsem režisérem. Není to o stisknutí tlačítka – a hotovo,“ obhajoval vítězné dílo fotograf.

Ocenění se vzápětí vzdal s tím, že chtěl otevřít diskuzi o tom, co lze v době prudkého rozvoje obrazových generátorů považovat za fotografii. „Jde mi o prozkoumání složitosti tohoto procesu, počínaje upřesňováním textových výzev, pak vývojem komplexního pracovního postupu a nakonec mícháním různých platforem a technik. Čím přesněji vytvoříte takový pracovní postup a definujete parametry, tím vyšší bude vaše kreativní část,“ doplnil Eldagsen.

Podle portálu Petapixel se jeho snímek skutečně 14. března na seznamu vítězů nacházel. Následně byl ale odstraněn, na oficiálních stránkách tak již není k nalezení. Stejně tak se nenachází na výstavě Sony World Photography Awards 2023 po boku dalších vítězných momentek.

Organizátoři soutěže se k celé kauze doposud oficiálně nevyjádřili. ZDROJ: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-software-umela-inteligence-porazila-nejlepsi-fotografy-a-nikdo-si-toho-nevsiml-40428754

Please follow and like us:

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

Nejčtenější články

Meta odhaluje AI chatbota s umělou inteligencí, který vypadá přesně jako Kendall Jenner

13. 10. 2023

Spor o autorská práva: Spisovatelé žalují tvůrce ChatGPT

25. 9. 2023

Interview s umělou inteligencí

15. 7. 2023

BARD umělá inteligence od googlu v češtině

13. 7. 2023

Dokument: Nepoznané: Roboti zabijáci

10. 7. 2023

Kategorie

Kontakt: AI.umela.inteligence@gmail.com
Provozovatel: 404.cz s.r.o

Web UmalaInteligence.cz nabízí přehledně novinky ze světa umělé inteligence, technologií a nástrojů AI. Praktické příklady využití umělé inteligence v každodenní provozu v každém oboru. Tipy: Jak efektivně využít AI v podnikání a při studiu. Přehled firem působících v oblasti umělé inteligence.
Copyright © 2024 www.umelainteligence.cz Všechna práva vyhrazena. Stránku vytvořilo  404.cz.